Zwierzęta za granicą. Europa Azja

by WyprawyKojota

Podróże zwierząt.

Świat dzieli się na strefy podroży i są one definiowane rodzajem kraju lub strefy i szansami zachorowania na wściekliznę.

  1. Podróże między takimi samymi strefami są bezproblemowe np. z kraju EU do kraju EU, ale np. UK do HK i z powrotem (UK i HK to wyspy)
  2. Podróże z wyższej strefy do niższej np. UK do Francji
  3. Trudne podróże są ze strefy niższej do wyższej np. z Francji do UK, czyli kontynentu, gdzie szansa zachorowania na wściekliznę czy rozprzestrzenienia się choroby jest wyższa. UK jako wyspa nie ma wścieklizny stad wymagania są wyższe w wozie zwierząt, żeby ten stan utrzymać.

KOT Wyjazd UK do Francji

Bezproblemowo w kwestii dokumentów z racji strefy EU, aczkolwiek teraz przepisy mogą się zmienić po Brexit. Jest okres przejściowy teraz, czyli zmian przepisów i szczegółowe dane można znaleźć na strona www kraju, z którego się chce jechać do UK i na stronach państwowych w UK, można poczytać o zmianach w druga stronę. Wyjazd z UK do Francji był prosty. Kot miał chipa od dziecka (wzięty ze schroniska jako 8 tygodniowy kociak), szczepienia regularnie na kocie choroby + wściekliznę. Badanie krwi na antyciała było zrobione parę lat wstecz przy wyrabianiu paszportu, więc paszport już był. Jeśli paszportu nie ma to trzeba go wyrobić. Do tego potrzebne jest badanie na poziom antyciał na wściekliznę. W zależności od kraju na wyniki czeka się od 4 do 8 tygodni wiec podróż i przygotowania dla kota trzeba zacząć na zaś. Wynik i zgodność są wbijana do paszportu, badanie należy zachować. Właściciel dostaje jedyna kopie wyników, więc jest to ważne, żeby się nie zadziało. Przejazd autem z UK do FR czy lot samolotem wygląda dość prosto. Autem, kocie dokumenty zostaną sprawdzone przed wejściem na prom czy do pociągu. Kot będzie też obejrzany czy nic mu nie dolega.

LOT

Większość linii lotniczych oferuje opcje lecenia ze zwierzakiem. W zależności od długości lotu zwierzak albo leci z nami w kabinie, ustawiony na podłodze i częściowo wsunięty pod siedzenie. Waga kota czy małego psa razem z torba czy pojemnikiem nie powinna przekraczać 8kg i powinna pozwalać zwierzęciu swobodnie się przekręcać, ale i mieścić pod nogami między siedzeniami. Alternatywa dla zwierząt dużych lub gdy lot jest długi, zwierzak musi być nadany na Cargo i jest wtedy umieszczany w specjalnej części luku bagażowego o neutralnej temperaturze. Jeśli leci w luku to musi być w specjalnej klatce przewozowej, dostosowanej do standardów IATA i o wystarczającej przestrzeni, żeby zwierzę mogło się poruszać, rozciągnąć. Loty pozwalające na zwierzę z nami w kabinie to loty krótkie, nie międzykontynentalne, pod warunkiem spełnienia wymogów wagowo-rozmiarowych. Wszelkie loty długie i międzykontynentalne to niestety klatka i luk bagażowy, niezalenie od wagi czy rozmiaru zwierzaka. Większość linii nie zezwala na przewóz zwierząt w biznes klasie. Oczywiście wyjątkiem od powyższych reguł będą zwierzęta towarzyszące, czyli np. psy przewodniki dla osób niepełnosprawnych. Wśród europejskich linii lotniczych Air France ma najprostsze zasady jak i najniższą dopłatę do naszego biletu. Jest to oplata jednorazowa, stała. Inne linie potrafią mieć opłatę od wagi zwierzęcia, czyli płaci się za każdy kilogram. Po dokonaniu rezerwacji na swój bilet należy najczęściej zadzwonić na infolinię lub wybrać się do biura wybranej linii lotniczej i zgłosić chęć lecenia ze zwierzakiem. Uiszcza się wtedy opłatę i zwierzak może lecieć.

Uwaga, niektóre linie lotnicze na lotach między kontynentalnych maja ograniczenie do 1 zwierzaka na lot. Zatem w takim przypadku, zanim się dokończy rezerwacje na siebie, żeby mieć pewność ze nasz podopieczny leci z nami, dobrze jest zadzwonić do linii i spytać, czy jest już jakieś zwierzę do przewozu na nasz lot. Takie ograniczenie ma np. Cathay Pacific. W lotach krótkich kabinowych nie jest to najczęściej problemem, bo w locie z UK, oprócz kota z nami, leciał tez pies w kabinie.

Odprawa na krótki lot.

Dobrze jest przyjechać wcześniej, żeby na spokojnie przejść przez odprawę. Sprawdzane są dokumenty kota jak również czy zdjęcie, jeśli jest lub opis się zgadza z zawartością transportera. Przy przejściu przez kontrole bezpieczeństwa, my przechodzimy normalnie, jak standardowe procedury nakazują, natomiast zwierzak jest przekazany pracownikowi ochrony lotniska, nie jest skanowany. Po naszym przejściu, trzeba się udać z pracownikiem do zamkniętego pomieszczenia, gdzie zwierzak jest wyjmowany na chwile przez właściciela i sam transporter jest zabierany do zeskanowania.

Przy bramce do wejścia na samolot należy zgłosić się ze leci się ze zwierzakiem i często można dzięki temu wejść na początku z rodzinami z dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi, żeby moc zająć swoje miejsce bez przeciskania się czy szukania miejsca na bagaż podręczny.

Odprawa na długi lot, ze zwierzakiem lecący w luku.

Zawsze najlepiej jest, jeśli zwierzak leci tym samym lotem co my. Przygotowanie to najczęściej zakup odpowiedniej klatki, która jest wykonana w zgodzie z wymogami IATA. Są one zwykle ciut droższe od zwykłego plastikowego kontenerka, maja więcej klipsów z dodatkowa blokada dookoła obudowy, jak również zamek jest silniejszy i ma funkcje blokady. Klatki te maja możliwość dokupienia kolek i raczki do ciągnięcia, ale jeśli zwierzak nie jest duży to jest to nie potrzebne, bo klatka też nie jest aż tak wielka.

DO klatki należy dać coś miękkiego do leżenia, co wyścieli cala podłogę. Poza tym może być jakieś łóżeczko, jeśli jest wystarczająco miejsca, jakaś ulubiona zabawkę. Ważne, żeby to były rzeczy pachnące domem, nami, żeby zwierzak miał coś znajomego ze sobą na ten czas lotu. Dobrze jest wiec kupić kocyki czy to co będzie lecieć na zaś, uprać i używać przy nas lub przez zwierzę, żeby przeszło zapachami. Alternatywni można na czas lotu dać tez jakieś swoje noszone ubranie, żeby był nasz zapach. Oprócz tego daje się trochę suchego jedzenia w torebce, żeby pracownicy lotniska, na którym wylądujemy mieli czym nasze zwierzę nakarmić.

Naszego zwierzaka razem z klatka najczęściej trzeba dostarczy na Cargo lub do firmy, jeśli korzystamy z pomocy serwisu na minimum 5h przed lotem. Wśród dokumentów musi być książeczka szczepień, paszport, jeśli potrzeba to certyfikat zdrowia nie starszy niż 2 tygodnie od weterynarza, dokumenty exportowe które najczęściej wypełniamy na miejscu.

EUROPA AZJA EUROPA…

Lot do HK.

Formalności we Francji.

  • Szczepienia na bieżąco i nie przegapione terminy
  • Odrobaczenie i odpchlenie nie później niż 2 tygodnie przed lotem
  • wizyta u weterynarza w celu wystawienia kotu certyfikatu potwierdzającego dobry stan zdrowia z data ważności nie więcej niż 2 tygodnie od lotu. Certyfikat musi być podpisany i ostemplowany przez lekarza weterynarii, ale też musi być później podpisany i podstemplowany przez urząd ochrony środowiska. Dokument ten nie może mieć więcej niż 2 tygodnie w chwili lotu. Każdy kraj ma swój format, więc dobrze jest sprawdzić i użyć właściwego druku, żeby uniknąć problemów.
  • Wszystkie dokumenty musza być zeskanowane, ponieważ będą potrzebne do formalności w HK.

Formalności w HK.

  • Kot czy pies nie wyleci do HK i nie zostanie zabrany prze lotnicza, jeśli pozwolenie na import nie będzie wyrobione w HK.
  • Jest to możliwe do zrobienia online lub listownie. Procedura zabiera około 10 dni i zwykle, jeśli wszystkie szczepienia i dokumenty są OK nie ma problemu w uzyskaniu takowego.
  • Kopia tego dokumentu musi być dołączona do dokumentów do kontenera ze zwierzęciem razem z wyżej wspomnianym certyfikatem.

Porada.

Żeby było łatwiej wracać z Azji do strefy Europejskiej dobrze jest zrobić nowe badanie krwi na antyciała na wściekliznę, jeśli minęło kilka lat od poprzednich. Pomoże to uniknąć ewentualnej kwarantanny. Mój kot miał pierwsze badanie robione jak miał 3 lata. przed wylotem do Chin miał 9 lat, więc odnowienie badania było wskazane.

W Hong Kongu

Po wylądowaniu w HK kot jest importowany do HK na podstawie wyrobionych dokumentów jak również odbywa się kontrola weterynaryjna. Następnie w celu przemieszczenia się do Chin kontynentalnych jest eksportowany jako zwierzak z HK a nie z Europy na podstawie zezwolenia na pobyt w HK. Na przejściu granicznym między HK a Chinami kontynentalnymi odbywa się kontrola dokumentów jak również kontrola weterynaryjna w celu sprawdzenia zdrowia, jest często mierzona temperatura. Taka metoda wjazdu do Chin kontynentalnych pomaga uniknąć kwarantanny, która czasem może być narzucona w przypadku lotów bezpośrednich Europa Chiny. Istotne jest sprawdzenie zasad na lotniskach docelowych, bo w zależności od regionu zasady się zmieniają i niektóre są mniej korzystne.

Powrót do Europy.

Procedura w naszym przypadku będzie podobna tylko na odwrót. Trzeba założyć 1 miesiąc przed wylotem, żeby na spokojnie mieć wszystkie papiery. Pierwszym krokiem będzie złożenie dokumentów o pozwolenie na import do HK. Po uzyskaniu takowego kot może zostać przetransportowany do HK w dowolnym momencie przed lotem. Do dokumentów do lotu teraz przyda się badanie krwi zrobione tuz przed wyjazdem, żeby ułatwić procedurę na lotnisku w Europie i wykazać ze zwierzę wylatywało zdrowe. Szczepienia na bieżąco w chinach w książeczce, odrobaczenie i odpchlenie jakieś 2 tygodnie przed lotem jest też wskazane. Czy uda się wylądować w Europie bez kwarantanny w dużej mierze zależy od urzędników. Okaże się jak przyjdzie na to czas.

Uwaga.

Z powodu wirusa w tej chwili transport zwierząt jest utrudniony i obostrzony. W tej chwili, zanim kot czy pies mógłby ruszyć z Chin do HK, trzeba by było zrobić nowe badanie krwi w Chinach i uzyskać nowy certyfikat na antyciała. Na skutek tego procedura przygotowań może zabrać nawet 4 miesiące, bo terminy na wyniki w Chinach są długie, mimo że są laboratoria, które są certyfikowane i nie trzeba już słać krwi do Europy czy USA na testy. Po wylądowaniu w tej chwili jest duża szansa na kwarantannę od 1 do 4 miesięcy. Oczywiście koszty kwarantanny niezależnie od lokalizacji jej odbywania się pokrywa właściciel.

Wakacje co z kotem

UK.

Jeśli nie da się u znajomych to w UK jest dobrze rozwinięty system hoteli dla zwierząt. Jak wszędzie, z rożnego rodzaju jakością. Najczęściej są to duże przestronne wielopoziomowe klatki w ogrodach, z ogrzewaniem wiec całosezonowe. Koty mogą być na dworze lub wewnątrz, maja się czym bawić, mogą się wspinać. Są też mniej wygodne, typowe małe klatki na 1 poziomie, tak jak czasem się zdąża w szpitalach weterynaryjnych. Wszystko zależy od ceny i dostępności. Druga opcja to opieka domowa w twoim domu polegająca na wizytach lub opieka w domu opiekuna

Francja

Bardzo powszechna opieka domowa, poprzez oddanie zwierzaka do czyjegoś domu. Alternatywa jest wizytowanie u zwierzaka w twoim domu. Malo opcji na hotele, ale też są. Poza tym oczywiście sąsiedzi lub znajomi, jeśli maja możliwość pomocy lub wzięcia zwierzaka do siebie.

Chiny

W zasadzie każdy gabinet weterynaryjny oferuje przechowanie zwierzaka. Jakość pomieszczeń i rozmiary są różne. To jest w zasadzie główna jak nie jedyna opcja. Alternatywa jest prywatne odpłatne oddanie do kogoś do domu, takie lokum najłatwiej znaleźć przez Agencje, które się zajmują transportem zwierząt z i do Chin lub u weterynarza. Jeśli ma się szczęście i fajnego sąsiada, kot może zostać w mieszkaniu a sąsiad zajrzy w miarę możliwości. I pozostają tez znajomi którzy mogą się zgodzić na pomoc i wziąć kota do siebie.

You may also like

Leave a Comment