Wyprawy Kojota z wizytą u Katarzyny Georgiou – wrocławskiej poetki

by WyprawyKojota

Życiorys literacki

Katarzyna Georgiou – wrocławska poetka, ur. 6. 01. 1968 roku we Wrocławiu, absolwentka Seneca College w Toronto, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz anglista, z zamiłowania animator kultury, inicjatorka „Strefy Bałaganu” – warsztatów literacko-plastycznych, wieloletnia wolontariuszka, działaczka na rzecz rozwoju środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym (tereny wiejskie, domy dziecka i świetlice środowiskowe). Członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich od roku 2014. Współpracuje z Fundacją Atena i wrocławskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury przy aktywizacji seniorów i społeczności lokalnych. Członkini Związku Literatów Polskich, Oddział Dolnośląski od 2018 roku.
Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w szkole laboratoryjnej Seneca College Lab School oraz jako wykładowca kursów ECE w Seneca College w Toronto. Ma również w swoim dorobku ponad 10 odczytów z warsztatami praktycznymi na temat projektów edukacyjnych z małymi dziećmi i edukacji sensoryczno-motorycznej na międzynarodowych konferencjach pedagogicznych organizacji zawodowej Association of Eary Childhood Education. Pobyt w Kanadzie to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian.
Po powrocie do Polski pracowała 14 lat w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym Alis we Wrocławiu jako nauczyciel. Obecnie zajmuje się tylko pracą autorską.

Współzałożycielka Biblioteki Obywatelskiej w Potaszni, gmina Milicz wraz ze Stowarzyszeniami Brapoja i Sztukater, w którym przez 4 lata była odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe i tłumaczenia anglojęzyczne, między innymi służąc jako tłumacz spotkań Grahama Mastertona w czasie jednej z jego literackich wizyt we Wrocławiu i Strzelinie.

 • Autorka książek ilustrowanych sztuką dziecięcą, humorystycznych wierszy w języku angielskim oraz tomików poetyckich inspirujących każdego czytelnika. W jej dorobku znajdziemy książki poetyckie:
 • Drzewa kochać potrafią (Wrocław 2017)
 • Komu mruczy kot (Wrocław 2016),
 • Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013),
 • Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010)
  oraz cztery tomiki wierszy dla dzieci;
 • Strefa Bałaganu (Wrocław 2013),
 • Dziecięcy Świat – wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010),
 • Funky Poems Treasury (Wrocław 2014),
  Imagination’s Light (Warszawa 2011),
  a także album dla kobiet Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).

Najnowsza książka Indiańską ścieżką (Wrocław 2018), bogato ilustrowana zdjęciami z zasobów własnych, zawiera pisane prozą wspomnienia emigranckie oraz nauki indiańskie pobierane na Wyspie Manitoulin w czasie pobytu w Kanadzie.

W swoim dorobku ma także udział w trzech antologiach poetyckich, dwóch wydanych przez ZLP Dwanaście Salw (Wrocław – Polanica Zdrój 2015), Polanickie inspiracje (Wrocław -Polanica 2019) oraz Notes Poetycki (Krosno 2016). Wzięła również udział w projekcie Radosława Lewandowskiego Kuchnia pisarza (Płock 2018), w której zamieszczono rozdział jej autorstwa.

Redaktor Wojciech Sodoś porównał poezję Katarzyny Georgiou i wydane tomiki, a szczególnie album „Czas obietnicy-Macierzyństwo magiczne” do ogrodu rozświetlającego szarzyznę dnia: „Czytelnik biorąc jej tomiki poezji do ręki może się spodziewać przekazu ciepła i miłości wywołujących uśmiech i refleksje”.
Profesor Miodek natomiast szczególnie zachwycił się tomikiem dla Smyków „Dziecięcy Świat” nazywając go „świeżym oddechem po tym wszystkim, co się proponuje pokoleniu mojego wnuczka”.

Katarzyna Georgiou prowadzi 4 blogi autorskie i kanał YouTube – dostępne pod linkami:

http://skalnykwiat.blogspot.com/

http://www.facebook.com/SkalnyKwiat

https://www.facebook.com/Wierszobajędy-2005179179530245/?ref=bookmarks

https://www.facebook.com/komumruczykot/?ref=bookmarks

https://www.youtube.com/user/SKALNYKWIAT1

You may also like

Leave a Comment